GU10 Holder downlight IP20- 35W- Available in Various Colors
From £6.64 Inc. VATFrom £5.53 Exc. VAT
LED Panel Light 5W 3 Inch Round Recessed – Cool White & Warm White
From £3.24 Inc. VATFrom £2.70 Exc. VAT
LED Downlight 7W – 3inch – Fixed – IP65 3CCT White & Brushed chrome
£6.64 Inc. VAT£5.53 Exc. VAT
Out of stock
Technical Specifications
Brightex LED Downlight to brightex your world
| Item No. | BLDL74000D-WP |
| ENERGY CLASS | A |
| WATT | 7 W |
| life span | 30,000 hours |
| IP | 65 |
| Size | 90 mm |
| Cut Size | 70 mm |
| COLOR | 3 CCT |
| Driver | Isolated |
| Energy Saving | OVER 80% |
| Rated Efficiency | 80 RA |
| Lumen | 630 LM |
| Body color | White frame & Brushed chrome |
| Flicker Free | No |
| POWER FACTOR | ≥0.5 |
| VOLTAGE | AC165-265V 50/60HZ |
| Body material | Aluminum |
Description
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “LED Downlight 7W – 3inch – Fixed – IP65 3CCT White & Brushed chrome” Cancel reply
Related Products
In stock
In stock
From £14.03 Inc. VATFrom £11.69 Exc. VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
In stock
£5.06 Inc. VAT£4.22 Exc. VAT

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.