6FT Batten Light 72W
From £22.42 Inc. VATFrom £18.68 Exc. VAT
4FT Batten Light 50W
From £15.28 Inc. VATFrom £12.73 Exc. VAT
4FT Batten Light 50W Connectable
From £9.86 Inc. VATFrom £8.22 Exc. VAT
Technical Specifications
| Model No. | Cool white : 81-BT50W70004-C Warm white : 81-BT50W40004-C |
| Watt | 50W |
| CCT | 6500K (Cool white) 4000K (Warm white ) |
| Size | 1200MM |
| Lumens | 6000LM |
| Voltage | AC165-265VV 50/60Hz |
| RA | 80 |
| IP | 20 |
| Type | Surface |
| Displacement Factor | ≥0.5 / 0.9 |
| Life Span | 40,000H |
| Energy Efficiency | A |
| Warranty | 3years |
| Beam Angle | 120° |
| Rated Efficiency | 120LM/W |
| Body Colour | White |
| Hazardous Material | N/A |
| Switching Cycles | 15000 |
| Ground wire | Yes |
Description
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “4FT Batten Light 50W Connectable” Cancel reply
Related Products
In stock
In stock
From £16.08 Inc. VATFrom £13.40 Exc. VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
In stock
£5.06 Inc. VAT£4.22 Exc. VAT

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.