5FT Batten Light 60W - Cool White - Daylight
From £21.36 Inc. VATFrom £17.80 Exc. VAT
4FT Batten Light 50W Connectable
From £9.86 Inc. VATFrom £8.22 Exc. VAT
6FT Batten Light 72W
From £22.42 Inc. VATFrom £18.68 Exc. VAT
Technical Specifications
| Model No. | Cool white: 81-BT72W70006 Warm white: 81-BT72W40006 |
| Watt | 72W |
| CCT | 6500K (Cool white) 4000k (Warm white) |
| Size | 1800MM |
| Lumens | 8640LM |
| Voltage | AC165-265V 50/60Hz |
| RA | 80 |
| PF | ≥0.5 / 0.9 |
| Life Span | 40,000H |
| Energy Efficiency | A |
| Warranty | 3years |
| Beam Angle | 120° |
| Rated Efficiency | 120LM/W |
| Body Colour | White |
| Hazardous Material | N/A |
| Switching Cycles | 15000 |
Description
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “6FT Batten Light 72W” Cancel reply
Related Products
In stock
In stock
From £16.08 Inc. VATFrom £13.40 Exc. VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
In stock
£5.06 Inc. VAT£4.22 Exc. VAT

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.