13A 2 Gang DP Switched
USB Socket with Type A+c - Curve
£12.13 Inc. VAT£10.11 Exc. VAT
6FT Batten Light 72W
From £22.42 Inc. VATFrom £18.68 Exc. VAT
5FT Batten Light 60W – Cool White – Daylight
From £21.36 Inc. VATFrom £17.80 Exc. VAT
Technical Specifications
| Model No. | Cool white: 81-BT60W70005 Warm white: 81-BT60W40005 |
| Watt | 60W |
| CCT | 6500K (Cool white) 4000K (Warm white) |
| Size | 1500MM |
| Lumens | 7200LM |
| Voltage | AC165-265V 50/60Hz |
| RA | 80 |
| PF | ≥0.5 / 0.9 |
| IP | 20 |
| Life Span | 40,000H |
| Energy Efficiency | A |
| Warranty | 3years |
| Beam Angle | 120° |
| Type | Surface |
| Rated Efficiency | 120LM/W |
| Body Colour | White |
| Hazardous Material | N/A |
| Switching Cycles | 15000 |
Description
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “5FT Batten Light 60W – Cool White – Daylight” Cancel reply
Related Products
In stock
In stock
From £16.08 Inc. VATFrom £13.40 Exc. VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
In stock
£5.06 Inc. VAT£4.22 Exc. VAT
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.